Darmowa dostawa od 150,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

W jakich pomieszczeniach warto użyć tapet i fototapet 3D?

2021-11-16

Tapety i fototapety 3D stwarzają na płaskiej powierzchni efekt głębi – iluzję trzeciego wymiaru. Możliwości ich zastosowania są bardzo szerokie: nadają się do przestronnych rezydencji i niewielkich mieszkań w budownictwie wielorodzinnym. Swobodnie komponują się też z wieloma stylami dekoracji wnętrz.

Jedną z ważniejszych funkcji grafiki 3D jest otwieranie przestrzeni: optyczne wyjście poza płaszczyznę ściany skutecznie niweluje poczucie stłoczenia i ciasnoty w niewielkich pomieszczeniach. Natomiast fototapety i tapety 3D zainstalowane w przestronnych wnętrzach tworzą spektakularny efekt całkowitej swobody i braku ograniczeń.

Co różni tapety i fototapety 3D?

Fototapeta to zdjęcie wydrukowane w odpowiednim formacie np. na papierze czy folii. Dla wygody, w celu ułatwienia naklejania, fotografia jest dzielona na bryty (pionowe pasy). Obraz ma dokładnie określone rozmiary, które można dopasować do konkretnej ściany. Z kolei tapeta jest ciągiem powtórzeń określonego motywu. W przeciwieństwie do fototapety nie ma ograniczeń przestrzennych: można układać bryty w takiej liczbie, jak to jest potrzebne. 

Opisane różnice przekładają się na formę tapet i fototapet 3D. Tapety operują przede wszystkim trójwymiarowymi imitacjami faktur i powtarzalnymi układami geometrycznymi. Jednym z najpopularniejszych wzorów 3D jest mur z cegły lub kamienia. Równie efektowne i chętnie wybierane są wzory geometryczne.

Fototapety 3D oferują znacznie większe możliwości tworzenia iluzji przestrzeni w obrazach realistycznych. Projektanci wykorzystują środki znane z warsztatu malarskiego: operowanie kontrastem, stosowanie różnych odmian perspektywy (linearna, barwna, kulisowa), zabawy z temperaturą kolorów i światłocieniem. Do szlagierów należą fototapety przedstawiające widoki przez otwarte okno: panoramy dzienne, nocne, industrialne i naturalne. Wielkie wrażenie robi też gąszcz leśny czy kompozycja egzotycznych roślin. Wielką siłę ekspresji ma też architektura realistyczna i fantastyczna: tunele, drogi biegnące do linii horyzontu i panoramy ulic czy przestrzeń kosmiczna. Nie brakuje też grafik na fototapety 3D wykreowanych od początku do końca w programach graficznych, które przedstawiają kompozycje brył geometrycznych zawieszonych w przestrzeni lub deformujących optycznie powierzchnię ściany.

Do jakich wnętrz pasują tapety 3D?

Najbardziej naturalną lokalizacją dla tapet i fototapet 3D są wnętrza urządzone w stylu nowoczesnym. Połączenie minimalistycznego wyposażenia, wysokiej klasy oświetlenia i systemów inteligentnego domu z tapetami 3D daje poczucie ultranowoczesności. W takich wnętrzach doskonale prezentują się kompozycje geometryczne, przestrzenie międzyplanetarne, fantastyczne światy rodem z filmów sf. Równie udanym wzorem będą wystylizowane kompozycje roślinne, panoramy wielkich miast.

Na drugim biegunie znajduje się styl rustykalny, pozornie zupełnie nieprzystający do efektów 3D. Jednak nie jest to prawda. Nawet we wnętrzu urządzonym w stylu chłopskiej chaty doskonale odnajdzie się tapeta 3D reprodukująca realistyczny mur ceglany czy kamienny. Z kolei odpowiednio dobrane kolorystycznie tapety 3D z fakturami drewna czy kamienia świetnie komponują się ze stylem skandynawskim. Z kolei grafika naśladująca korodujący metal, przedstawiająca samochody czy motocykle będzie gustownym dopełnieniem aranżacji przestrzeni w stylu loftowym.

W instalowaniu fototapet i tapet 3D nie ma też ograniczeń funkcjonalnych: nadają się do kuchni, salonów, sypialni i łazienek – do wnętrz prywatnych i komercyjnych. Grafika lub obraz 3D powinien być dopasowany do pory dnia, w której pomieszczenie jest najczęściej wykorzystywane. Zgodnie z tym kluczem do salonu nadają się fototapety przedstawiające motywy dzienne, a do sypialni np. panoramy nocne czy rozgwieżdżone niebo. Jeżeli jednak sypialnia jest dla Ciebie miejscem, w którym spędzasz większość dnia, pracując i relaksując się, świetną dekoracją będzie jasny wzór geometryczny 3D lub fototapeta z panoramą łąki zalanej słońcem.

Na zakończenie warto powtórzyć: tapety i fototapety 3D są jednymi z najbardziej uniwersalnych. Wystarczy odpowiednio dobrać kolorystykę i charakterystyczne motywy, aby dopasować fotografię czy tapetę 3D do każdego wnętrza. Grafiki z trzecim wymiarem świetnie nadają się do każdego pomieszczenia w domu i do lokali komercyjnych. Można je harmonijne połączyć z dowolnym stylem dekoracji wnętrz.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2021
pixel