Na czym polega dyskretna elegancja tapet monochromatycznych?
Kolor ma niezaprzeczalną moc. Barwna okleina ścienna przyciąga wzrok, dynamizuje aranżację przestrzeni, podnosi skutecznie jej atrakcyjność wizualną. Jednak to tapety monochromatyczne pozwolą Ci stworzyć niepowtarzalny klimat, podkreślić elegancję wnętrza i zamanifestować oryginalność własnych upodobań estetycznych.
Jakie są rodzaje monochromatycznych oklein ściennych?
Monochromatyczny, zgodnie z pierwotnym znaczeniem łacińskich słów mono (pojedynczy) i chroma (barwa), to inaczej jednobarwny. Tapety i fototapety monochromatyczne można podzielić na trzy podstawowe grupy:
- jednokolorowe – na całej powierzchni okleiny kolor ma ten sam odcień oraz nasycenie, elementem zwiększającym walory estetyczne może być interesująca (wizualnie i dotykowo) faktura: tego typu tapety zapewniają łatwe dopasowanie do różnorodnych stylistyk dekoracyjnych – od stylu industrialnego po pałacowy;
- dwukolorowe – wzory oparte na zestawieniu jednej barwy i bieli (lub innego koloru) materiału użytego do wydruku: powstają wyraziste wzory, które doskonale komponują się z aranżacjami wnętrz w stylu nowoczesnym;
- w odcieniach jednego koloru – mogą to być odcienie szarości (od ledwie złamanej bieli do głębokiej czerni), lecz także każdego innego koloru, np. modne sepiowe zdjęcia i grafiki doskonale sprawdzają się jako materiał na fototapety do salonu urządzonego w stylu retro lub kolonialnym: dobrym przykładem kreatywnego użycia sepii są oferowane przez nas tapety ze starymi mapami.
Jak ograniczenie liczby barw wpływa na wygląd fototapety?
Wielobarwne wzory mają niezwykłą ekspresję. Z kolei ograniczenie liczby kolorów pozwala skierować uwagę formę i przekaz obrazu. Jak to działa? Weź kolorową fotografię z wakacji i zapisz ją w odcieniach szarości. Jest duże prawdopodobieństwo, że banalne ujęcie zamieni się w dobry materiał na fototapetę.