Darmowa dostawa od 150,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jakie parametry użytkowe powinna mieć fototapeta kuchenna?

2021-10-15

Kuchnia jest zazwyczaj miejscem o podwyższonej wilgotności, które jest dodatkowo narażone na różnego typu zanieczyszczenia. Ten fakt determinuje rodzaj materiału, z którego mogą być wykonane fototapety kuchenne. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze fototapet, które będą dekorować ściany w Twojej kuchni. Poznaj lakier Aqua Ceramic Plus, który każdą tapetę zamieni w nieprzenikalną barierę dla wody.

Tapety do stref suchych

W dużej, przestronnej kuchni, która jest wysoka i dobrze wentylowana, sprawdzi się praktycznie każdy rodzaj fototapety. Poza strefami mokrymi możliwe jest użycie nawet fototapet papierowych, drukowanych na bluebacku. Tego typu fototapety do kuchni nie nadają się do instalacji w miejscach o podwyższonej wilgotności i w strefach mokrych.

Interesującą propozycją są fototapety na flizelinie, drukowane na papierze w technologii lateksowej. Atramenty lateksowe są mieszaniną żywic syntetycznych, pigmentu, wody i rozpuszczalników organicznych. Po wyschnięciu farby na drukowanej powierzchni pozostaje warstwa odporna na wilgoć i promieniowanie UV. Taka fototapeta jest mało podatna na zabrudzenia, lecz nie spełni swojej funkcji w strefach mokrych. Jednak istnieje sposób, który pozwala zaimpregnować i uczynić wodoodporną każdą tapetę.

Lakier Aqua Ceramic Plus zastępuje glazurę

Sposobem na zaimpregnowanie każdej gładkiej i trwałej powierzchni jest lakier Aqua Ceramic Plus. Po nałożeniu dwóch warstw lakieru powstaje trwała, estetyczna i łatwa w utrzymaniu czystości powierzchnia. Preparat jest bezbarwny, nie żółknie i nie jest toksyczny. Po wyschnięciu staje się niewrażliwy na detergenty, można go zmywać i szorować. Jest wystarczająco odporny, aby stosować go w strefach mokrych, czyli przy zlewach i w sąsiedztwie płyt grzewczych. Lakier nadaje się też do użycia w łazienkach – przy zlewach i wewnątrz kabin prysznicowych. Lakier może z powodzeniem zastępować okładziny ceramiczne.

Największe możliwości kreatywnego zastosowania  Aqua Ceramic Plus otwiera lakierowanie tapet i fototapet. Możesz wybrać dowolny rodzaj gładkiej tapety, kierując się wyłącznie jej wzorem, a nie odpornością na działanie wody. Lakierem można pokryć nawet zwykłe tapety papierowe i fototapety wydrukowane na bluebacku. Dzięki warstwie ochronnej stają się one wodoodporne i zmywalne. Warunkiem uzyskania dobrych efektów jest idealne przyklejenie tapety do podłoża, jej całkowite osuszenie i staranne oczyszczenie przed aplikacją lakieru.

Jaka fototapeta nadaje się do stref mokrych w kuchni?

Fototapety można zastosować nawet w tzw. strefach mokrych, czyli przy zlewach czy płytach kuchennych. Do tego celu nadają się fototapety samoprzylepne, drukowane na laminowanej folii winylowej. Są łatwe w instalacji, bardzo odporne na wodę i zabrudzenia. Naklejając bryty na zakładkę, stworzysz całkowicie wodoszczelną powłokę, która jest odporna nawet na bezpośrednie zalewanie wodą. Fototapety z laminowanego winylu z powodzeniem zastępują płytki ceramiczne. Można je naklejać na płyty gipsowo-kartonowe, tynki gipsowe, płyty meblowe i wiele innych materiałów.

Warunkiem poprawnej instalacji jest staranne wyrównanie ściany, jej odpylenie i pokrycie folią w płynie. Do instalacji fototapet w strefach mokrych zawsze należy używać wodoodpornego kleju. Dodatkowo zalecamy zabezpieczenie fototapety dwoma warstwami lakieru – najlepiej w odstępie 24 godzin. Przed właściwą aplikacją należy przeprowadzić próbę malowania. Krawędzie tapety dobrze jest zabezpieczyć dodatkowo silikonem neutralnym: zwykły silikon może wejść w reakcję z lakierem.

Jeżeli masz wątpliwości, jaka tapeta będzie odpowiednia do Twojej kuchni i jak ją położyć, skontaktuj się z nami. Przeanalizujemy wspólnie możliwości i znajdziemy optymalne rozwiązanie.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2021
pixel