Darmowa dostawa od 150,00 zł

Jakie narzędzia i materiały są niezbędne do układania tapet?

2021-05-28

Instalacja tapet to jeden z najprostszych sposobów wykończenia i dekoracji ścian. Narzędzia do tapetowania są znacznie mniej liczne od narzędzi do tynkowania gipsem lub układania płytek ceramicznych. Nie zmienia to faktu, że nie da się tapetować gołymi rękami. Opisujemy niezbędne narzędzia do układania różnego typu tapet.

Ujmując rzecz najbardziej ogólnie, można powiedzieć, że najwięcej narzędzi i największych umiejętności wymagają najprostsze i najtańsze tapety papierowe. Znacznie łatwiejsze są w układaniu tapety na flizelinie. Najmniejsze problemy sprawiają tapety samoprzylepne, od których zaczniemy kompletowanie sprzętu do tapetowania. 

Zanim zaczniesz tapetować, przygotuj ścianę

Sprawa wydaje się oczywista, ale nigdy nie zaszkodzi powtórzyć: żadna tapeta nie wyrówna tynku na ścianie. Niezależnie od tego, jakiej tapety użyjemy, większe nierówności będą widoczne w postaci przykrych dla oka „krost” i wgłębień. Ciężka tapeta flizelinowa zamaskuje drobne niedoskonałości, ale nie ukryje szerokich pęknięć, dziur po kołkach rozporowych i wykruszonych narożników. Im równiejsza ściana, tym lepiej.

Jeżeli na ścianie znajduje się stara tapeta, to najbezpieczniej jest usunąć ją przed naklejeniem nowej. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, w której mamy do czynienia z bardzo równo położoną i stabilną warstwą gładkiej tapety. Jeżeli usuwanie starych powłok mogłoby doprowadzić do zniszczenia ściany, lepszym wyjściem będzie położenie tapety na tapetę. 

Niezależnie od tego, na jakim podłożu zamierzasz nakleić tapetę, warto usunąć tłuste zanieczyszczenia oraz niestabilne obszary tynku i powłok starej farby. Wszystkie odparzone fragmenty tynku należy skuć, zaszpachlować i przeszlifować na gładko papierem ściernym. Całą powierzchnię przeznaczonej do tapetowania ściany należy pokryć gruntem i starannie wysuszyć. 

Do wykonania wszystkich wymienionych czynności potrzebne są podstawowe narzędzia do szpachlowania i malowania: pace, szpachelki, pędzle i wałki. Bardzo przydatne będą też różnej gradacji papiery ścierne, które służą do wyrównania zaprawy gipsowej. Jeżeli ściana ma bardzo niestabilne powłoki, to przed tapetowaniem warto zaszpachlować całą powierzchnię. Jeżeli nie masz odpowiednich kompetencji, to najlepszym rozwiązaniem będzie zatrudnienie specjalistycznej ekipy. Próba zaklejenia tapetą łuszczącej się farby czy odpadającego tynku zawsze kończy się fatalnie: zniszczeniem tapety i koniecznością rozpoczęcia wszystkich prac od zera, czyli od profesjonalnego przygotowania powierzchni ściany. 

Jakie akcesoria są potrzebne do układania tapet samoprzylepnych?

Jeżeli nie masz doświadczenia w tapetowaniu, to najłatwiej poradzisz sobie z układaniem samoprzylepnych tapet winylowych. Tapety winylowe oferują imponującą stabilność wymiarową: są odporne na rozciąganie, nie nasiąkają wodą i nie deformują się. Ponadto są bardzo odporne na przypadkowe rozerwanie. Najważniejszym warunkiem uzyskania satysfakcjonującego efektu, jest idealnie równa ściana. W przypadku tapet winylowych, wykonanych z cienkiego tworzywa sztucznego, nawet bardzo drobne zanieczyszczenia, np. ziarna piasku, będą widoczne w postaci nieestetycznych „wyprysków”. 

Winylową tapetę można przynajmniej kilkukrotnie oderwać i ponownie przykleić, aby skorygować jej położenie. Nie wymaga ona smarowania klejem ani nanoszenia kleju na ścianę. Winylowa fototapeta do kuchni lub do łazienki wymaga w czasie układania tylko czterech narzędzi, a są to:

  • poziomica, aby poprawnie położyć pierwszy bryt, należy dokładnie wyznaczyć pionową linię bazową: najlepszy do tego celu jest laser krzyżowy, sprawdza się też dłuższa poziomica z libellą, a w sytuacji awaryjnej wystarczy nawet zaimprowizowany pion murarski, czyli ciężarek zawieszony na sznurku,
  • rakla – szpachelka z tworzywa sztucznego do wygładzania tapety i usuwania pęcherzy powietrza – najlepsza jest rakla z okładziną z filcu, który zapewnia bezpieczny poślizg na powierzchni tapety, bez ryzyka uszkodzenia materiału,
  • linijka metalowa – długi liniał lub specjalna listwa metalowa do przycinania tapet, która ułatwi równe prowadzenie noża przy elementach, które muszą wychodzić ponad powierzchnię tapety, takich jak listwy sufitowe, listwy podłogowe czy trwałe zabudowy,
  • nóż do papieru  – wystarczy jakikolwiek nóż do papieru z wymiennymi ostrzami, ale komfort pracy zapewnia nożyk ze wzmocnioną rękojeścią, która ułatwia równe prowadzenie ostrza. 

Jakich narzędzi potrzeba do tapetowania z użyciem kleju?

Klej do tapet można nakładać na ścianę lub na ścianę i tapetę. Pierwsza opcja dotyczy tapet na flizelinie. Z kolei tapety papierowe wymagają pokrycia klejem tapety i dodatkowo także ściany, aby zapewnić trwałe przyklejenie brytów na całej powierzchni. Zastosowanie kleju i sposób jego aplikacji wymagają użycia określonych narzędzi. Poza akcesoriami, które są niezbędne do instalacji tapet samoprzylepnych, do klejenia tapet na flizelinie i tapet papierowych będziemy potrzebowali dodatkowo następujących akcesoriów:

  • pojemnik do mieszania kleju – może to być dowolny pojemnik plastikowy o odpowiedniej wielkości: jeżeli klej nakładasz wałkiem, to najwygodniejsza będzie płaska kuweta o szerokości nieco większej od szerokości wałka, 
  • długi stół – jest potrzebny szczególnie do smarowania klejem i składania tapet papierowych, ale też do przycinania tapet na flizelinie: najwygodniejszy jest stół o długości jednego brytu i nieco od niego szerszy,
  • twardy wałek gumowy – nie jest to narzędzie konieczne, ale niewątpliwie przydatne i przyspieszające pracę: pozwala łatwo wygładzać tapety i dociskać brzegi brytów bez obawy zabrudzenia palcami czy rozerwania – szczególnie przyda się do tapet papierowych, które są najbardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne,
  • ściereczki, gąbka, czysta woda – wszystkie te akcesoria są potrzebne do usuwania na bieżąco zabrudzeń z kleju do tapet.

Tapetowanie nie jest czynnością przesadnie skomplikowaną. Na niewielkich powierzchniach każdy może poprawnie położyć bryty tapety. Jednym z warunków sukcesu jest posługiwanie się narzędziami dostosowanymi do określonego typu tapet.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2021
pixel