Darmowa dostawa od 150,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jaki kolor i wzór tapety wybrać do pokoju dziecięcego?

2022-08-23

Czym kierować się wybierając kolor tapet do pokoju dziecka? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gotowego przepisu na optymalną kolorystykę i wzornictwo. Należy uwzględnić wiek dziecka oraz jego potrzeby rozwojowe. Dowiedz się, jakie tapety będą odpowiednie do pokoju niemowlęcia, a jakie zaspokoją oczekiwania kilkuletniego dziecka.

Niemowlaki lubią kontrastowe zestawienia barw

W pierwszych dniach i tygodniach życia noworodki są krótkowidzami, widzą bardzo nieostro i bez poczucia głębi. Dostrzegają przedmioty oddalone maksymalnie o 20-30 cm. Obraz świata w oczach malucha jest płaski, rozmazany, a na dodatek monochromatyczny. Dopiero po upływie 3-4 tygodni maluch zaczyna odróżniać pierwsze barwy.

Aby stymulować percepcję, wybierz tapety lub fototapety do sypialni niemowlaka w kontrastowych kolorach: małe dzieci łatwo dostrzegają kombinacje czerni i bieli, preferują mocno nasycone i kontrastowo zestawione barwy. 

Świadome kształtowanie gustu i zainteresowań dziecka w wieku przedszkolnym

Roczne dziecko ma percepcję wzrokową podobną jak osoba dorosła. W przypadku kilkuletnich dzieci można rozpocząć eksperymenty z kolorami, a także – do czego świetnie nadają się tapety – fakturami. Stymulacja zmysłu dotyku wspomaga prawidłową integrację sensoryczną. W tym kontekście świetnym wyborem może być tapeta cegła, wzory geometryczne, 3D i okleiny tekstylne.

W pokoju dziecka w okresie edukacji wczesnoszkolnej sprawdzą się tapety z mapami, literkami i cyframi, a także naturalistyczne wyobrażenia zwierząt i roślin. Obcowanie z tego typu wzornictwem można traktować jako formę łagodnego wprowadzenia w świat pisma i liczb. 

Odpowiednio dobierając tapety, wpływasz na rozwój percepcji wzrokowej dziecka, lecz także kształtujesz jego gust i wspomagasz edukację.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2022
pixel