Darmowa dostawa od 150,00 zł

Jak dobrać format fotoobrazów do małych i dużych pomieszczeń?

2021-10-20

Cyfrowe obrazy drukowane na płótnie są cennym elementem dekoracyjnym. Nadają się do prywatnych mieszkań i lokali komercyjnych, w tym szczególnie do sektora HoReCa. Mogą być interesującym dopełnieniem walorów estetycznych tapet, ale także pełnić funkcję autonomicznej dekoracji ścian. Montaż fotoobrazów jest bardzo łatwy, co pozwala uruchomić kreatywność i eksperymentować z różnymi kompozycjami. Omawiamy praktyczne zasady doboru formatu obrazów do dużych i małych pomieszczeń.

Tematyka wydruków na płótnie

Fotoobrazy są wydrukami cyfrowymi. Dzięki temu można bez problemu przenieść na płótno (canvas) dowolnie wybrany obraz zapisany w pliku graficznym. Wydruki mają wysoką jakość, a przy tym zachowują atrakcyjną cenę. Nawet znacznych rozmiarów obrazy na płótnie są lekkie i łatwe do zawieszenia na gwoździach lub specjalnych haczykach zamocowanych w ścianie. Można je też ustawiać na meblach lub na sztalugach. Ich ważną zaletą jest odporność wydruku na wilgoć, co pozwala instalować fotoobrazy w łazienkach i kuchniach.

Jeżeli potrzebujesz wysokiej jakości gotowych wydruków na płótnie, to w naszej kolekcji znajdziesz m.in. obrazy do kuchni, do sypialni, obrazy kwiatów i obrazy dla dzieci. Duża różnorodność formatów i form (prostokąty, kwadraty, kompozycje wieloelementowe) sprawia, że można je precyzyjnie dopasować do rozmiarów dekorowanych pomieszczeń.

Dużo małych obrazów czy jeden duży?

Podstawowym dylematem dekoratorskim, związanym z fotoobrazami i w ogóle obrazami, jest pytanie: jedno duże płótno czy kilka małych? Warto rozważyć obie opcje, bo obie mogą przynieść bardzo dobre efekty estetyczne. Duży, poziomy obraz optycznie obniża i rozszerza przestrzeń ściany. Wąski, pionowy obraz działa dokładnie odwrotnie: podwyższa i zwęża optycznie pomieszczenie.

Z kilku mniejszych obrazów można skomponować na ścianie geometryczny kolaż, który przełamie nudę największej ściany. Z kolei niewielki obraz na dużej, pustej powierzchni ściany działa jak soczewka do skupiania uwagi odbiorców. Ten trik powiększa optycznie zarówno ciasne, jak i przestronne wnętrza.

Jeżeli dysponujesz loftem lub dwupoziomowym mieszkaniem typu studio, możesz bardzo swobodnie operować ilością i formatem obrazów. Większym wyzwaniem są niewielkie mieszkania: nadmierna liczba elementów dekoracyjnych, w tym także duże nagromadzenie obrazów, może wywołać wrażenie przeładowania i wizualnego śmietnika. Wieszając obraz, pamiętaj, że będzie on wyglądał tym efektowniej, im więcej pozostawisz wokół niego „światła”, czyli wolnego miejsca.

Obraz kaskadowy w częściach czy zestaw tematyczny?

W naszym sklepie znajdziesz obrazy kaskadowe (jedna grafika w kilku częściach) oraz zestawy obrazów o podobnej tematyce. Dobrym przykładem zestawu kaskadowego są obrazy kwiatów: wydruki podzielone na pięć wąskich pionowych prostokątów i naciągnięte na pięć oddzielnych ram. Środkowa część jest najwyższa, a dwie pozostałe pary pomniejszone proporcjonalnie. Podział na panele sprawia, że nawet banalny obraz jest w stanie przyciągnąć uwagę odbiorcy. Obrazy kaskadowe bardzo dobrze wyglądają nad wezgłowiem łóżka czy nad kanapą w salonie.

Z kolei zestaw tematyczny to np. trzy identycznej wielkości obrazy z trzema różnymi kotami, kwiatami, owocami etc. Wieloelementowe pakiety obrazów są bardzo przydatne do aranżowania dużych i pustych – niezastawionych meblami, pozbawionych okien – powierzchni ścian. Szczególnie użyteczne są niewielkie, kwadratowe obrazki, które można wieszać rzędami poziomo i pionowo. Świetnie nadają się też do układania dowolnej wielkości szachownic, złożonych nawet z kilkudziesięciu elementów.

Fotoobrazy z dziełami sztuki i portretami rodzinnymi

Na zakończenie warto wspomnieć, że – korzystając z możliwości cyfrowej reprodukcji obrazów – można stworzyć na własny użytek np. kolekcję kopii dzieł światowego malarstwa. Osoby przywiązane do tradycji rodzinnej mogą skompletować galerię portretów przodków. Wdzięcznym tematem są też zdjęcia dzieci, zwierząt domowych czy reprodukcje szczególnie udanych zdjęć z wakacji.

Wydruk na kanwie nadaje obrazom im zupełnie nowy, malarski charakter. Wyczuwalna faktura tkaniny i widoczny płócienny splot sugestywnie nawiązują do klasycznych obrazów olejnych. Sugestywność imitacji podnosi krosno (rama) z MDF-u, która jest odpowiednikiem prawdziwego blejtramu.

Zarówno gotowe, jak i samodzielnie stworzone reprodukcje dzieł sztuki są gustowną ozdobą salonów, hotelowych lobby, poczekalni, pomieszczeń biurowych i lokali usługowych. Z kolei portrety (przodków, członków klubów i stowarzyszeń, pracowników firmy) świetnie ożywią każdy długi i nudny wizualnie korytarz. Taka forma prezentacji jest bardziej prestiżowa od klasycznej fotografii.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2021
pixel