Darmowa dostawa od 150,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Gdzie najlepiej prezentują się fototapety panoramiczne na wymiar?

2021-02-17

Klasyczna malarska panorama horyzontalna 360° jest obrazem, który ukazuje całą przestrzeń wokół obserwatora. Stworzenie takiej panoramy jest możliwe także przy użyciu fototapety na wymiar. Jednak najczęściej używanym formatem tapet panoramicznych jest prostokątny obraz o dużej przewadze szerokości nad wysokością. Czy panoramy nadają się do każdego pomieszczenia? Gdzie panoramiczne fototapety zaprezentują się najlepiej?

Panoramiczne fototapety na wymiar kontynuują bogatą tradycję malarstwa panoramicznego. Jej apogeum przypadło na drugą połowę XIX w. To właśnie wtedy powstała m.in. słynna Panorama Racławicka Jana Styki i Wojciecha Kossaka. Dzisiaj fototapety na wymiar pozwalają na cieszenie się panoramami nawet w zaciszu domowym.

Jakie pomieszczenie jest optymalne dla fototapet panoramicznych?

Wspomniane panoramy XIX-wieczne były ogromnymi płótnami, które do właściwej prezentacji wymagały budowy osobnych pawilonów. Można to potraktować jako dość czytelne podkreślenie faktu, że panorama, w tym także tapeta panoramiczna, wymaga obszernego wnętrza. Nie musi być ono przesadnie wysokie, lecz powinno oferować przynajmniej jedną ścianę o znacznej długości. Dzięki niej prezentacja obrazu osiągnie zamierzoną siłę ekspresji. Najbardziej spektakularny efekt możemy uzyskać w przestronnych pomieszczeniach typu studio, w wysokich loftach i pawilonach, gdzie możliwa jest reprodukcja obrazów w formacie 1:1 lub zbliżonym. Dzięki temu uzyskamy najsilniejsze złudzenie przebywania np. w realnym lesie czy na ukwieconej łące. 

Jednak nie jest to jedyna możliwość operowania panoramą. Tapety panoramiczne powiększają optycznie pomieszczenia. Panorama otwiera pomieszczenie, nadaje mu głębię. Choć nie możemy wejść do zreprodukowanego na tapecie ogrodu lub parku, pomaszerować drogą czy wyruszyć w prerię, to nasz wzrok nie zderza się z płaską ścianą, lecz może wędrować aż do odległej linii horyzontu. W takim pomieszczeniu możemy pozbyć się wrażenia klaustrofobii i ciasnoty, co sprzyja relaksowi.

Opisany zabieg iluzjonistyczny może się udać nawet w bardzo małym pomieszczeniu. Jeżeli obraz ma mocno zaakcentowaną głębię, a tapeta zostanie użyta na dwóch lub trzech ścianach jednocześnie, to możemy uzyskać efekt do złudzenia przypominający panoramę widzianą z tarasu domu lub przez otwarte na oścież okno.

Jakie obrazy są najlepsze do reprodukcji w formie panoramy?

Wybór konkretnego motywu zależy od miejsca ekspozycji. Do sypialni idealne będą tapety z panoramą nocnego nieba. W nowocześnie urządzonym salonie doskonale sprawdzą się tapety przedstawiające wyobrażenia dzikiej, bujnej przyrody, które stworzą doskonały kontrapunkt do minimalistycznego wystroju wnętrza. 

Największe możliwości kreacji oferują pokoje dziecięce. Wybór konkretnego wzoru najlepiej jest uzależnić od upodobań i zainteresowań dzieci. Można wykorzystać tapety naturalistyczne, przedstawiające otwarte przestrzenie i zwierzęta, głębiny oceanów czy widziany od środka las tropikalny. Równie dobrze możemy sięgnąć po fototapety z motywami baśniowymi lub przedstawiające przestrzeń kosmiczną. 

Jeżeli dysponujemy odpowiednio obszerną łazienką lub kuchnią, to również w tych pomieszczeniach doskonale sprawdzą się fototapety panoramiczne, wykonane z odpornego na wilgoć i wodę winylu. Najbardziej oczywiste w kuchni są tapety z panoramą pól lub malowniczych uliczek, np. z wystawionymi na chodnik stolikami kawiarnianymi. Jednak w praktyce nie ma żadnych ograniczeń. Najlepszą wskazówką jest odpowiedź na pytanie, na co chcielibyśmy patrzeć w trakcie spożywania posiłków. Dla jednych będzie to łąka, która wywołuje skojarzenia z majówkami, dla innych las, zbiornik wodny lub mocno zurbanizowany krajobraz miejski. 

Autorskie tapety panoramiczne 

Największym wyzwaniem jest stworzenie własnej tapety panoramicznej. Oferujemy możliwość wydruku autorskiej fototapety na podstawie dostarczonych przez Klientów fotografii. Projektem dla najbardziej ambitnych użytkowników jest wykonanie panoramy 360°. Można to zrobić nawet przy użyciu smartfona i najprostszego statywu. W ten sposób przeniesiemy do własnego mieszkania ulubione krajobrazy z egzotycznych wypadów. Równie ciekawa będzie próba odtworzenia krajobrazów, z którymi jesteśmy związani sentymentalnie, np. panoram z miejsc, w którym spędziliśmy dzieciństwo.

Zatrudniani przez nas specjaliści chętnie doradzą przy wyborze najlepszego sposobu reprodukcji i dopasowania tapety do konkretnego wnętrza. Zapraszamy do kontaktu.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2021
pixel