Darmowa dostawa od 150,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Dobór fototapety, a wielkość salonu

2023-03-28
Dobór fototapety, a wielkość salonu

Zastanawiasz się, jak dobrać fototapetę do wielkości salonu? Nawet najpiękniejsza fototapeta do salonu może wyglądać mało estetycznie, jeżeli nie zostanie dopasowana do charakteru wnętrza. Najważniejszym kryterium jest wielkość – nie tylko fizyczna, lecz także optyczna, wynikająca z doboru kolorów, oświetlenia i geometrii pomieszczenia. Podpowiadamy, jak wybrać optymalną fototapetę do najbardziej reprezentacyjnego pomieszczenia w domu. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze dekoracji ścian w salonie?

Aranżacja wnętrz opiera się na podobnych zasadach jak komponowanie obrazów. Odpowiednie operowanie perspektywą i wielkościami przedmiotów pozwala tworzyć wrażenie chaosu albo harmonii, zatłoczenia lub otwartej przestrzeni. Okleiny ścienne doskonale nadają się do kształtowania charakteru wnętrza. Aby świadomie zastosować fototapety do salonu, uwzględnij ich kluczowe parametry:

  • rozmiar fototapety – liczy się nie tyle rozmiar samej okleiny, ile wielkość zreprodukowanego motywu: im większe jest wnętrze, tym większej grafiki możesz użyć, aby dekoracja przyciągała spojrzenia, lecz nie zdominowała przestrzeni, nie przytłoczyła sobą pozostałych elementów wyposażenia salonu;
  • wzornictwo na fototapetach – typ wzoru na fototapecie powinien podkreślać styl, w którym jest urządzony salon, np. do wnętrz nowoczesnych można wybrać wzornictwo abstrakcyjne lub kompozycje geometryczne, do klasyki będą pasowały naturalistycznie oddane kwiaty i motywy roślinne, a do wystroju w klimatach rustykalnych idealnym dodatkiem będą obrazy drewna, ceglane mury czy odwzorowania struktury kamienia;
  • kolory fototapety – w przypadku małych salonów zaleca się wybór fototapety o mniejszych wzorach i pastelowych barwach, z kolei większe salony można dekorować fototapetami ze wzorami w skali makro, oddanych w intensywnych barwach.

Korzystając z przedstawionych w artykule wskazówek, unikniesz rażących błędów w doborze fototapet do salonu. Jeżeli zastosujesz opisane zalecenia, masz szansę stworzyć spójną i estetyczną dekorację wnętrza.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2023
pixel