Darmowa dostawa od 150,00 zł

Do sypialni najlepszy jest obraz abstrakcyjny, martwa natura czy pejzaż na płótnie?

2022-05-11

Piękne ciało – zarówno kobiece, jak i męskie – idealnie pasuje do miejsca, które kojarzy się z intymnością i relaksem. Dlatego klasycznym tematem obrazów przeznaczonych do dekoracji sypialni jest erotyka. Nie mniejszą popularnością cieszą się martwe natury i pejzaże oraz obrazy nocnego nieba. Bardzo gustownie i elegancko prezentują się też kompozycje abstrakcyjne. Zebraliśmy zestaw inspiracji i praktycznych wskazówek na temat wyboru tematyki i lokalizacji obrazów do sypialni.

Klasyczne malarstwo do klasycznej sypialni

Evergreenem wśród sypialnianych reprodukcji drukowanych na płótnie jest Gwiaździsta noc Vincenta van Gogha. Obraz olejny namalowany w 1889 roku idealnie pasuje do klasycznie urządzonych wnętrz. To przykład, który potwierdza, że reprodukcje słynnych dzieł malarstwa światowego doskonale sprawdzają się jako obrazy do sypialniStosując zasadę łączenia klasycznego malarstwa z klasycznym wystrojem wnętrz, zapewnisz idealną spójność koncepcji aranżacyjnej. 

Klasyczne malarstwo do sypialni to nie tylko nocne pejzaże, lecz także martwe natury. Z tej grupy najbardziej użyteczne są kompozycje kwiatowe, malarskie studia przedmiotów codziennego użytku, instrumentów muzycznych, przyrządów astronomicznych lub broni. 

Dla wielu osób idealne będzie malarstwo o tematyce sakralnej. Wybór dzieł do reprodukcji jest ogromny: od Albrechta Dürera, przez Michała Anioła, Rafaela Santi i Caravaggia, aż do Jerzego Nowosielskiego. Obrazy wymienionych twórców to przykład doskonałości warsztatowej i jednocześnie zapis głębokiego przeżycia wiary, wzbogaconego o elementy mistycyzmu. Zważywszy na fakt, że praktyki religijne mają często miejsce przed udaniem się do snu, tematyka sakralna idealnie nadaje się na obrazy dekorujące ściany w sypialni.

Jak wybrać pejzaże i abstrakcje do sypialni?

Decydując się na konkretną tematykę i stylistykę, kieruj się własnym gustem: obraz powinien dawać poczucie spokoju, tonować emocje, wyciszać. Dzięki temu stworzysz atmosferę sprzyjającą relaksowi. To najlepszy sposób, aby wybrać trafnie pejzaże, obrazy abstrakcyjne i kompozycje w stylu urban jungle.

Komponowanie obrazów abstrakcyjnych i landschaftów (pejzaży) jest stosunkowo łatwe. Nie musisz kierować się formą, lecz kolorystyką. Zestaw barw może pozostawać zarówno w harmonii z otoczeniem, jak i ustawiać się w kontrze do pozostałych elementów wyposażenia. Delikatne, stonowane kolorystycznie malarstwo doskonale wtopi się w aranżację sypialni w stylu skandynawskim. Barwy ziemi (beże, brązy i delikatne szarości) harmonijnie dopełniają minimalistyczne projekty dekoracyjne. Z kolei do stylu rustykalnego najlepiej pasują intensywne kolory natury – głębokie brązy, zielenie i czerń, a także błękity i żółcie.

Interesującym pomysłem na wykorzystanie abstrakcji jest ustawienie ostrych kolorów obrazu (np.intensywne czerwienie lub pomarańcze) w kontrze do wygaszonych barw lub odcieni bieli, które są charakterystyczne dla wnętrz w stylu nowoczesnego minimalizmu. Ten zabieg doskonale wydobywa także walory formy i nasycone barwy obrazów w stylu urban jungle. Duże, mięsiste liście palm lub monster wyglądają niezwykle efektownie na tle „wypranych” z koloru ścian. Motywy roślinne najlepiej prezentują się w jasnych sypialniach, do których wpada dużo naturalnego światła.

Erotyka wymaga odwagi i rozwagi

Nagość przedstawiona na obrazie jest ekscytująca i budzi żywe emocje, lecz często bywa kontrowersyjna. Sypialnia to jedyne pomieszczenie w domu, w którym możesz powiesić odważne akty bez obawy o reakcję otoczenia, w tym szczególnie dzieci. Najwięcej swobody daje pomieszczenie, którego nie dzielisz z innymi domownikami.

Formy realizacji aktu są bardzo różnorodne – od przedstawień naturalistycznych do kompozycji, które traktują ludzkie ciało wyłącznie w kategoriach interesującej formy. Planując erotyczne reprodukcje na płótnie, możesz korzystać zarówno z malarstwa, jak i szczególnie licznych dzieł fotografii erotycznej. Możliwe jest też reprodukowanie wykonanych własnoręcznie fotografii w formie obrazów na płótnie. To zdecydowanie najodważniejszy pomysł na dekorację sypialni. Jeżeli poszukujesz inspiracji, zainteresuj się np. dorobkiem Helmuta Newtona – mistrza fotografii modowej i erotycznej.

Gdzie powiesić obrazy w sypialni?

Nie ma sztywnych zasad lokalizacji obrazów w sypialni. Jednak najbardziej oczywistym miejscem zawieszenia wydruku na płótnie jest ściana nad wezgłowiem łóżka. Jeżeli decydujesz się na jeden obraz, to powinien być on odpowiednio duży i najlepiej poziomy – nawet równy szerokości łóżka, a na pewno nie węższy niż połowa wezgłowia. Rzadziej zdarza się centralnie zawieszona, pionowa reprodukcja.

Często stosowanym wariantem jest kompozycja wielu mniejszych obrazów. Jej niezaprzeczalną zaletą jest możliwość stworzenia kolażu ulubionych motywów lub dzieł malarstwa. Popularne są też zestawy obrazów, które dobrze zagospodarowują duże połacie ścian. Występują w dwóch wersjach: jeden obraz podzielony na części lub kilka różnych wydruków, które tworzą wspólną kompozycję.

Drugą popularną lokalizacją dla obrazów w sypialni jest ściana naprzeciw łóżka. Takie ustawienie zapewnia możliwość kontemplacji ulubionego widoku tuż po przebudzeniu się lub przed zaśnięciem.

Obraz z ramą czy bez?

Ważną decyzją jest wybór ram do obrazów. Oczywiście wydruk na płótnie, naciągnięty na drewniany blejtram możesz powiesić bez dodatkowej oprawy. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się we wnętrzach urządzonych w stylu nowoczesnym, skandynawskim czy minimalistycznym. Natomiast w przypadku wystroju klasycznego, stylu pałacowego lub glamour rama jest niezbędna. Dopasuj ją do charakteru pozostałych dekoracji we wnętrzu, aby uzyskać harmonię kompozycji przestrzeni.

Artykuł nie wyczerpuje tematyki związanej z dekorowaniem sypialni przy użyciu obrazów drukowanych na płótnie. Jeżeli masz dodatkowe pytania, zapraszamy do bezpośredniego kontaktu.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2022
pixel