Darmowa dostawa od 150,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Czy tylko obrazy produktów spożywczych nadają się na fototapetę do kuchni?

2021-01-20

Kuchnia i jedzenie to nierozłączna para. Dlatego nie należy się dziwić, że myśląc o fototapecie do kuchni, często przywołujemy obrazy ziaren kawy, stosów przypraw na orientalnym bazarze, albo powiększonych do nadnaturalnych rozmiarów owoców cytrusowych. W kuchniach w stylu rustykalnym częste są martwe natury z winami i deską serów czy mięs na zimno. I nie ma w tym nic złego. Jednak nie musimy iść po linii najmniejszego oporu – możemy popuścić nieco wodze fantazji i pozwolić sobie na odrobinę ekstrawagancji w doborze kuchennych tapet

Są przynajmniej dwie drogi prowadzące pod prąd rutynowego wzornictwa fototapet do kuchni: udać się na wycieczkę w krainę abstrakcji i zabaw z geometrią lub podążyć odważnie za własną kreatywnością.

Geometria i abstrakcje na kuchennej ścianie

Jeżeli fototapeta do kuchni przedstawia słodycze, owoce i pieczywo, to wszystko jest w najlepszym porządku. Tyle że trudno dopatrzyć się w takim pomyśle oryginalności i kreatywności. Jeżeli chcemy czegoś więcej, wybierzmy fototapetę z fotografią cytrusów czy przypraw w skali makro. Banalna limonka czy kiwi może zamienić się w abstrakcyjny zestaw barwnych plam, jeżeli powiększymy je kilkadziesiąt razy. Zasada ta dotyczy nie tylko owoców, lecz w praktyce dowolnych przedmiotów, które w makroskali nabierają nowego, zaskakującego wyglądu. Świetne efekty daje też odwrotna praktyka: pomniejszenie dużo poniżej naturalnych rozmiarów lub zebranie w ogromnej liczbie. Dzięki temu pospolite produkty zamienią się w elementy geometrycznej kompozycji barwnej. W masie pięknie prezentują się na fototapetach słodycze, ziarna czy kamienie wkomponowanych ciasno w kadr.

Jeżeli pozostaniemy przy produktach spożywczych, to – pomimo wszelkich zabiegów formalnych – ciągle będziemy narażali się na wizualną tautologię, czyli niepotrzebne powtarzanie na tapecie tego, co przechowujemy w szafkach czy w lodówce. Skutecznym sposobem na uwolnienie się z kręgu skojarzeń spożywczych jest sięgnięcie po tapety z wzorami geometrycznymi i abstrakcyjnymi. Jeżeli posiadamy kuchnię utrzymaną w stonowanych barwach (dwa kolory lub wyłącznie odcienie jednego koloru), to doskonałym kontrapunktem stanie się tapeta z dużych rozmiarów wzorem geometrycznym lub abstrakcja o soczystych barwach. Do klasycznej białej kuchni doskonałym wyborem może okazać się fototapeta w ogromne kwiaty. Niezwykle elegancko zaprezentują się kwiaty o stonowanych, przygaszonych kolorach. Jeżeli chcemy użyć kompozycji z wielkich pąków, to optymalnym miejscem dla takiej tapety będzie osobna, wąska ściana lub pas przełamujący pustkę jakiejś większej, płaskiej powierzchni. Z kolei kompozycja z drobnych kwiatków i łodyg doskonale sprawdzi się na w przestrzeni nad kuchennymi blatami. Oczywiście należy zadbać o to, aby tapeta do tej lokalizacji była odporna na wilgoć i łatwa w utrzymaniu czystości.

Zaprojektuj fototapetę sentymentalną

Kolejnym krokiem w poszerzaniu możliwości designerskich są autorskie fototapety do kuchni. Każdy ma ukochane miejsce, związane z dobrym jedzeniem, winem, kawą czy słodyczami – tę proustowską magdalenkę, która uruchamia kalejdoskop wspomnień. Patrzymy na zdjęcie takiego miejsca i czujemy, że chcielibyśmy tam kiedyś wrócić – do okoliczności, ludzi i czasu, z którymi wiążą nas pozytywne wspomnienia. Dlaczego nie zachować tego na dłużej? Dlaczego nie zatrzymać na trwałe czaru tej jedynej w swoim rodzaju chwili? Przecież mamy tyle zdjęć, na które chętnie oglądamy, które nas uspokajają i sprawiają, że życie odzyskuje smak.

Przeniesienie darzonego sentymentem obrazu na ścianę wymaga odrobinę odwagi i trudu. Jednak warto to zrobić, bo kuchenna fototapeta ze zdjęcia jest bezdyskusyjnie najoryginalniejszym i najbardziej kreatywnym sposobem tworzenia aranżacji przestrzeni. To nie musi być nawet zrobione przez nas zdjęcie: możemy skorzystać z darmowych zdjęć stockowych lub z dowolnej fotografii w dobrej rozdzielczości, jaką zdołamy znaleźć w Internecie. Jeżeli nie będziemy jej reprodukować w celach zarobkowych, lecz na własne potrzeby, nie musimy obawiać się żadnych konsekwencji. W zamian za odrobinę wysiłku zyskamy pewność, że posiadamy jedyna w swoim rodzaju i niepowtarzalną fototapetę do kuchni.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2021
pixel