Darmowa dostawa od 150,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Czy tapetą można zastąpić glazurę?

2021-01-22

Na pewno nie warto próbować zastępować płytek ceramicznych tapetą papierową. Do kuchni i łazienki optymalnym wyborem będzie gładka tapeta winylowa na flizelinie, a do stref mokrych tapety samoprzylepne z laminowanego winylu oraz specjalne tapety z włókna szklanego. Jeżeli nie masz pewności, czy tapeta jest dobrą alternatywą dla płytek ceramicznych, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.

Na wstępie uprzedzamy najpoważniejszy zarzut, z jakim spotyka się zastępowanie glazury tapetą: tak, tapetę można bez trudu przebić ostrym narzędziem. Jednak prawdą jest też to, że uderzenie ostrym narzędziem bez problemu zniszczy większość ceramicznych płytek ściennych, z wyjątkiem grubych gresów i okładzin z naturalnego kamienia. O ile dziurę w tapecie można stosunkowo łatwo zamaskować, to wymiana uszkodzonej glazury jest poważnym problemem. Wnioski nasuwają się same.

Czy tapeta nad blatem kuchennym to dobry pomysł?

Gdy mówimy o użyciu tapety zamiast ściennych płytek ceramicznych w kuchni, to mamy oczywiście na myśli przestrzeń pomiędzy blatami a górnymi szafkami. W innych miejscach kuchni tapety są bardzo chętnie stosowane. Nikogo nie dziwi już fototapeta do kuchni na ścianie obok stołu, na którym spożywamy posiłki czy nawet na frontach szafek. Natomiast ciągle jeszcze pewne wątpliwości wzbudza użycie tapety w sąsiedztwie płyty kuchennej i zlewu. To obszary najbardziej narażone na działanie wody, produktów spożywczych i detergentów. 

Opisane warunki implikują cechy optymalnej tapety do kuchni: nieprzemakalna, odporna na częste wycieranie i niewrażliwa na działanie detergentów. Oczywiście musi też posiadać wysokie walory estetyczne. Wyśrubowane wymagania najlepiej spełnia gładka tapeta winylowa. W miejscach mniej narażonych na działanie wody można użyć tapet winylowych na flizelinie. Natomiast do wykończenia ściany nad zlewem kuchennym i przy płycie do gotowania idealnie nadaje się tapeta samoprzylepna z laminowanego winylu. Ten typ tapety jest odporny na wysokie temperatury, w pełni wodoodporny i zmywalny: dopuszczalne jest nawet szorowanie szczotkami i preparatami przeznaczonymi do armatury sanitarnej. Warto też podkreślić łatwość i czystość montażu: nie ma konieczności nanoszenia kleju na ścianę czy na tapetę, a bryty można wielokrotnie odklejać i naklejać.

Jakiej tapety można użyć w łazience?

Tapety do łazienki muszą spełniać podobne wymagania wytrzymałościowe jak tapety do kuchni. Oznacza to, że tu też optymalne będą tapety winylowe. W miejscach, które nie są narażone na bezpośrednie działanie wody, sprawdzi się ciężka winylowa tapeta na flizelinie. Możemy ją położyć nawet na starych płytkach, po uprzednim szpachlowaniu spoin i zagruntowaniu powierzchni. Natomiast do stref mokrych idealnie nadają się samoprzylepne laminowane tapety winylowe. Tapetę można zastosować nawet wewnątrz kabiny prysznicowej. Takie wykończenie kabiny prysznicowej jest niezwykle modne. Cieszy się szczególnym uznaniem osób, dla których oryginalny i nietypowy design jest kluczową wartością przy projektowaniu łazienki.

Polecamy doskonałej jakości tapety samoprzylepne Wallart: łatwe w montażu (możliwość wielokrotnej korekty ustawienia) i całkowicie wodoodporne, a przy tym bardzo atrakcyjne cenowo. W naszym sklepie można też zaopatrzyć się w tapety One Wall Design. To wysmakowane graficznie tapety, których wzornictwo jest dziełem zawodowych architektów, grafików i ilustratorów. Zastosowanie autorskiej technologii DigiWetSystem czyni tapety całkowicie wodoodpornymi i niewrażliwymi na działanie środków czyszczących. W skład systemu wchodzi cztery warstwy (licząc od ściany): grunt, klej, powłoka z nadrukiem i powłoka zabezpieczająca. Wszystkie mają łączną grubość zaledwie 2 mm.  

Alternatywą dla winylu są wykonane z włókna szklanego tapety H2O włoskiej firmy Tecnografica. Odznaczają się doskonałej jakości wydrukami i odpornością na ekstremalnie wilgotne środowisko: można je bez obawy stosować we wnętrzu kabin prysznicowych, przy basenach i innych miejscach narażonych na bezpośrednie działanie wody.

Dlaczego warto wybrać tapetę zamiast płytek?

Jest kilka istotnych powodów, aby przynajmniej zastanowić się nad nowoczesną alternatywą dla glazury, jaką są wodoodporne tapety do łazienki i do kuchni z winylu i z włókna szklanego. Pierwszą mocną stroną tapet jest wzornictwo: płytki oferują bardzo dużą liczbę kolorów i wzorów, jednak nie dorównują różnorodnością tapetom. Kluczowe znaczenie ma też to, że tapety wodoodporne tworzą szczelną, jednorodną i równą powierzchnię bez fug. Dzięki temu prezentują się niezwykle elegancko i są znacznie łatwiejsze w utrzymaniu czystości: brud nie ma dogodnych warunków do osadzania się.

Jeszcze mocniejszy jest argument ekonomiczny: metr kwadratowy wysokiej klasy płytek ceramicznych kosztuje tyle, ile rolka markowej tapety winylowej na flizelinie, czyli nawet do dziesięciu razy drożej. A do tego trzeba jeszcze dołożyć kosztowny montaż, który w przypadku tapet możemy wykonać sami, co pozwoli na znaczącą redukcję kosztów remontu.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2021
pixel