Darmowa dostawa od 150,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Czy naklejanie tapet z fizeliną jest trudne?

2022-07-13

Tapety z podkładem flizelinowym są bardzo popularne. Odznaczają się dużą trwałością i bardzo bogatą ofertą wzorów i faktur. Są uniwersalną dekoracją ścian w salonach, sypialniach, kuchniach, a nawet w łazienkach. Doskonale sprawdzają się też we wnętrzach komercyjnych. Zastanawiasz się, czy tapety z flizeliną są trudne do samodzielnego naklejania? Odpowiedź znajdziesz w artykule.

Do czego służy flizelina w tapecie?

Flizelina powstaje w wyniku klejenia lub termicznego łączenia włókien syntetycznych (m.in. polipropylenowych). Jest powszechnie wykorzystywana w przemyśle odzieżowym jako wewnętrzna warstwa usztywniająca, która zapobiega marszczeniu się i deformowaniu wierzchniego materiału. Podobną funkcję pełni w tapetach.

Klasyczne jednowarstwowe tapety papierowe są podatne na deformacje i uszkodzenia: nawilżony klejem papier łatwo przebijesz i rozerwiesz. Po wzmocnieniu papieru syntetyczną włókniną powstaje materiał odporny na deformacje: nie zagniata się, staje się bardziej odporny na rozciąganie. Ponadto tapeta na flizelinie jest znacznie łatwiejsza w naklejaniu. Do jej estetycznego nałożenia na ścianę nie potrzebujesz dużego doświadczenia ani specjalistycznych narzędzi.

Jak naklejać tapetę z flizeliną?

Flizelina wprowadza generalną zmianę w technice instalacji tapet. Bryty tapet papierowych należy pokryć klejem, a następnie złożyć, odczekać aż materiał zmięknie i dopiero nakładać na ściany. W przypadku tapet z warstwą flizeliny klej nie trafia na tapetę, lecz na ścianę. Operowanie suchymi brytami jest znacznie łatwiejsze: nie brudzą rąk i są mniej narażone na zanieczyszczenie. Nie ma też potrzeby przygotowywania miejsca na podłodze lub specjalnego stołu do przycinania i pokrywania klejem brytów.

Nożyk do papieru, linijka, rakla i pędzel do kleju to wszystkie narzędzia, których potrzebujesz do położenia tapet z flizeliną. Zacznij pracę od wyznaczenia pionowej linii na ścianie, która pozwoli Ci przykleić poprawnie pierwszy bryt. Możesz przygotować wszystkie pozostałe kawałki i wstępnie spasować je na ścianie bez użycia kleju: do prowizorycznego zamocowania użyj taśmy malarskiej. Na odwrotnej stronie tapety zaznacz strzałkami górę i dół, a cyframi (i ewentualnie liczbami) kolejność instalacji brytów.

Ostatnim etapem jest nakładanie tapety na ścianę. Jeżeli nie masz wprawy w tapetowaniu, nie aplikuj kleju na większej powierzchni: wystarczy pionowy pas nieco szerszy od wstęgi tapety. Dopiero po dopasowaniu jednego kawałka pokryj klejem następny fragment ściany.

Układać samodzielnie, czy skorzystać z usług profesjonalistów?

Dekoracja ścian przy użyciu tapet to najszybszy sposób na generalną metamorfozę wyglądu wnętrz. Możesz wykonać wszystkie prace samodzielnie: tapeta z flizeliną jest bardzo łatwa w instalacji. Estetyczne ułożenie brytów udaje się nawet osobom, które tapetują pierwszy raz w życiu. Gdyby coś poszło niezgodnie z planem, to można łatwo usunąć tapety i nakleić na ich miejsce inne. Flizelina gwarantuje, że tapeta odejdzie od ściany bez namaczania, skrobania i ryzyka zniszczenia powierzchni tynku.

Jeżeli brakuje Ci czasu lub masz wątpliwości, czy sobie poradzisz, zamów tapety z montażem. Usługa jest dostępna na terenie Szczecina i okolic. Nasi specjaliści układają wszystkie rodzaje tapet: flizelinowe, samoprzylepne i do malowania oraz fototapety. Przyjmujemy zlecenia od osób i firm.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2022
pixel