Darmowa dostawa od 150,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Czy fototapeta imitująca okno to tylko żart?

2021-07-14

Fototapeta z oknem otwartym na ogród, na błękitne niebo z cumulusami lub rozgwieżdżony nieboskłon nie zastąpi prawdziwego okna. W takim razie, jakie cel ma jej instalowanie? Czy znaczenie takich obrazów sprowadza się tylko do żartu?

Wszystkie próby zwodzenia ludzkich zmysłów mają w sobie odrobinę subtelnego humoru. Wynika on z dystansu wobec rzeczywistości oraz informacji dostarczanych przez zmysły. Jeżeli lubisz krzywe lustra, teatralne efekty specjalne lub cenisz sobie malarstwo umiejętnie operujące perspektywą, zapewne docenisz też tapety z motywem okna.

Malarstwo iluzjonistyczne ma wielowiekową tradycję

Już w starożytności stosowano ornamenty malowane, które miały łudząco przypominać płaskorzeźby. Trudno stwierdzić, jak silny był to nurt w kulturze, bo liczba zachowanych przykładów sztuki malarskiej jest stosunkowo niewielka. Znacznie bogatsze są świadectwa rozwoju malarstwa iluzjonistycznego w Średniowieczu i Renesansie. Szczególnie często było stosowane na sklepieniach: znaczna odległość pozwalała wzmocnić iluzję i podtrzymać w obserwatorze niepewność, co tak naprawdę widzi.

Powody stosowania malarstwa iluzjonistycznego były banalne: namalowanie ornamentu rzeźbiarskiego jest znacznie tańsze od wykonania go w kamieniu. Pomimo upływu czasu motywacje pozostają niezmienne: fototapeta z oknem jest zastępstwem za okno, którego architekt zapomniał, albo nie mógł narysować. Innym powodem może być jakość widoku za oknem. Jeżeli masz do dyspozycji zabetonowany osiedlowy parking ze śmietnikiem lub hałaśliwą i cuchnącą spalinami ulicę, to zrozumiałe jest, że chętnie wybierzesz piękną iluzję otwartego okna, zamiast otwierać prawdziwe. Tym bardziej że współczesne fototapety są bardzo sugestywne. Wystarczy przejrzeć w naszym sklepie fototapety z obrazami kosmosu i nieba, aby się o tym przekonać. Wiele z nich jest w stanie poprawić komfort korzystania z niewielkich przestrzeni.

W kontekście tego, co do tej pory zostało napisane, tytułowe pytanie o to, czy tapeta z oknem to żart, nabiera nowego sensu. Jak się okazuje, motywacją do użycia takiej fototapety jest nie tylko zabawa, ale też elementarna potrzeba piękna i chęć przełamania barier architektonicznych.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2021
pixel