3 najważniejsze zalety gładkich listew gzymsowych
W kategoriach estetycznych gładkie listwy gzymsowe są tym dla sufitu, czym cokoły dla podłogi. Jeżeli chodzi o znaczenie praktyczne, to trudno się go doszukać: jedynym wyjątkiem są listwy gzymsowe oświetleniowe. Jednak i w ich przypadku liczą się przede wszystkim walory estetyczne.
5 x TAK dla listew gzymsowych z lekkiego tworzywa sztucznego
Poliuretan ma wiele właściwości, których próżno szukać wśród innych materiałów. Z nich wynikają największe zalety, które oferują listwy gzymsowe ze spienionego poliuretanu:
- niska waga – pianka poliuretanowa o bardzo dużej gęstości pozwala wytwarzać przedmioty, które są jednocześnie bardzo lekkie i posiadają zaskakująco dużą sztywność,
- ponadprzeciętna trwałość – jeżeli listwa gzymsowa z poliuretanu nie zostanie zniszczona mechanicznie lub na skutek działania wysokich temperatur, to jest praktycznie wiecznotrwała – jest niewrażliwa nawet na pęknięcia stropu w następstwie ugięć i drgań konstrukcji budynku,
- prosty montaż – przycinanie, klejenie do sufitu i łączenie listew z pianki poliuretanowej nie nastręcza najmniejszych problemów: instalację na suficie może wykonać samodzielnie każdy, kto posiada odpowiedni klej, piłę ręczną o drobnych zębach i nożyk do papieru – oczywiście przyda się też podest lub dwuczęściowa drabina, a w wyższych pomieszczeniach rusztowanie lub podnośnik nożycowy,
- podatność na malowanie – gładka powierzchnia listew doskonale nadaje się do malowania wszystkimi rodzajami farb emulsyjnych, które stosujemy do wykańczania ścian i sufitów – dzięki możliwości malowania listwy doskonale wtapiają się w sufit,
- podwyższona odporność na wilgoć – poliuretan nie chłonie wilgoci, a para wodna i woda nie działają na niego destrukcyjnie.
Poza wymienionymi, czysto technicznymi zaletami, warto podkreślić, że listwy z poliuretanu są też bardzo estetyczne. Oczywiście pod warunkiem, że wykonamy poprawnie montaż.
Jak montować listwy z poliuretanu?
Montaż listew gzymsowych z poliuretanu nie jest trudny, lecz wymaga dokładności. Ważne jest odpowiednie przygotowanie powierzchni: sufit, na którym zamierzasz instalować listwy ze spienionego poliuretanu, powinien być starannie zagruntowany, aby zapewnić odpowiednią przyczepność dla kleju. Same listwy należy omieść miękką szczotką lub szerokim pędzlem: dzięki temu unikniesz zmieszania zanieczyszczeń z klejem i problemów z pasowaniem listew. Jeżeli chcesz zapewnić sobie precyzyjne i estetyczne łączenia w rogach, to zaopatrz się w skrzynkę uciosową do wykonania precyzyjnych cięć pod kątem 45°. Po przycięciu listew należy oszlifować delikatnie krawędzie przy użyciu drobnoziarnistego papieru ściernego.
Pierwszym etapem montażu jest dokładne wymierzenie sufitu. Może to być dość trudne w pojedynkę, więc warto zapewnić sobie pomoc. Następnie przytnij listwy do wymiaru, nanieś klej montażowy (cienkim zygzakiem) i przyklej. Nadmiar kleju na łączeniach listew gzymsowych usuń palcem zwilżonym w wodzie. Po związaniu kleju należy nanieść szpachlę, wyrównać palcem, a następnie wygładzić zwilżonym wodą pędzelkiem. Ostateczne wykończenie można zrobić po upływie doby od klejenia: przeszlifuj drobnoziarnistym papierem ściernym wszystkie łączenia, aby dokładnie wyrównać szpachlę. Końcowa obróbka polega na gruntowaniu gzymsów i malowaniu ich na dowolny kolor.
Listwy gzymsowe z poliuretanu są trwałe i lekkie, co czyni je również całkowicie bezpiecznymi: nawet w przypadku odklejenia się na skutek błędów montażowych, listwy nie stwarzają najmniejszego zagrożenia dla ludzi. Ważną cechą listew z poliuretanu jest też łatwość przeprowadzania napraw: wystarczy zaszpachlować ubytki, wyrównać powierzchnię papierem ściernym, zagruntować i pomalować. Nie ma też większego problemu z usuwaniem starych gzymsów: można je łatwo oddzielić od podłoża np. przy użyciu metalowej szpachli.
Do tej pory nie napisaliśmy nic o wadach listew gzymsowych ze spienionego poliuretanu. Czy to oznacza, że ich nie mają? Nie ma sporu o to, że listwy z poliuretanu są niezrównane pod względem łatwości montażu i trwałości. Mają też nienaganny wygląd. Jednak osoby unikające tworzyw sztucznych mogą wyżej cenić tradycyjne sztukaterie gipsowe. Wybór zależy od indywidualnej oceny i gustu.